Aviátorról…
§ Az Aviátor látványvilágában Scorsese különleges mutatványra törekedett: úgy akarta leforgatni a filmet, mintha a Hughes idejében legmodernebbnek számító technicolor eljárással készítették volna. A hagyományos világítási technika és a digitális technológia ötvözetével sikerült egyéni képi világot teremtenie, Robert Richardson operatőr, és az Oscar-szobrocskát is elnyert Dante Ferretti tervező segítségével.
§ John Logan forgatókönyvíró közel egy évet töltött a főhős életének tanulmányozásával, így a többek által ismert excentrikus, megtébolyodott, óriási körmöket növesztett férfi képét, aki a legvégén már üres zsebkendős dobozokat használt cipő helyett, sikerült árnyalttá tenni, visszavezetve a nézőt a főszereplő fiatalkorába, amikor úgy érezte, érezhette, hogy az egész világ a lába előtt hever.
Leonardo DiCaprio elképesztően erős, sokszínű játéka, és a rendkívül izgalmas életút ellenére sokan túlságosan hosszúnak, néhol unalmasnak és túlbeszéltnek találták az Aviátort. A hollywoodi Aranypolgár alcím, amely Orson Welles zseniális alkotására utal, mindenképp túlzó, ennek ellenére az Aviátort érdemes megnézni. Leonardo DiCaprio pedig előbb vagy utóbb úgyis meg fogja kapni az aranyozott szobrocskát.
§ A mellékszerepekben, vagy éppen csak egy-egy jelenet kedvéért kiváló karakterszínészek vonulnak fel Jude Law, mint Errol Flynn, Willem Dafoe egy bulvár-újságíró szerepében, valamint..:
§ …Gwen Stefani énekesnő Jean Harlow szerepében. A No Doubt énekesnője elmondta az újságíróknak, hogy rettentően izgult a forgatáson, nehogy elfelejtse azt az egyetlen sort, amit el kellett mondania. "De aztán minden úgy ment, mint a karikacsapás. Martin Scorsese a világ egyik legnagyobb rendezője, vagy négyezerszer elpróbáltuk azt az egy mondatot és a végére én is úgy éreztem: sikerült, megcsináltam. Fantasztikus stáb volt, szenvedélyes, tehetséges emberek" - lelkendezett Stefani.
§ Scorsese a riportereknek elmondta, hogy a The Aviatort tekinti élete főművének.
§ Hughes életének megfilmesítése régóta hánykolódott már a stúdiók között. Scorsese kellett hozzá, hogy megvalósulhasson, akinek ifjúkori ambíciói, vadsága és korai sikerei, komor, sötét pillanatai több helyen összecsengenek hőse életével. Ez a személyes kötődés meglátszik, és sokat dob a filmen. Az elbeszélés legfőbb erénye azonban mégis az, hogy tudja, Hughes életének melyik pontján kell megállnia (akárcsak az év másik eltalált életrajzi alkotása, a Ray), nem akarja bemutatni a teljes életművet, de eleget mutat belőle a megértéséhez, hogy tudjuk, milyen ember volt, nagyjából mi hajtotta előre, és aztán elképzelhetjük, milyen lehetett élete hátralévő része - a film tovább foroghat a fejünkben.
§ A film előállítási költsége több, mint 100 millió dollár volt.
§ Leonardo DiCapriot a Titanic tette naggyá, onnan ismertük meg mi is. Lehetett volna azonban ez másként is, az akkor még igen ifjú színészpalánta ugyanis eredetileg a Baywatch sorozatban akart szerepelni, ám végül nem felet meg. Leo vízimentő karrierjét közvetve David Hasselhoff akadályozta meg, hiszen saját tapasztalataira alapozva úgy gondolta, a sötét, sűrű mellszőrzet nagyobb sikert hozhat, mint a pattanásos arc. Így végül a meghallgatás után eltanácsolták Di Capriót, akinek így bele kellett törődnie, hogy nem fog hatalmas izmokkal, piros rövidnadrágban rohangálni a tengerparton. Sűrű szőrrel borított mellkasa azóta sincsen, anyagilag viszont mindenképpen jobban járt, hiszen már a Titanic-kal egy életre megalapozta anyagi biztonságát, és karrierjét.
§ Leonardo Di Caprio átvehette a Golden Globe-díjat, miután őt választották a legjobb színésznek az Aviátor című filmben nyújtott alakításáért. A szoborral a kezében nyilván megemésztette a Baywatch-os csalódást.
Éredekességek Martin Scorseseről:
• Eredetileg papnak készült, s csak az utolsó pillanatban maradt ki mégis a szemináriumból – a film miatt.
• Legismertebb filmjei: Aljas utcák, Taxisofőr, Dühöngő bika, Krisztus utolsó megkísértése, Nagymenők, Casino, New York bandái.
• 1976-ban Arany Pálmát nyert Cannes-ban a Taxisofőrrel, amiről öt évvel később kiderült, hogy a Ronald Reagan elleni merénylet elkövetőjét, John Hinckleyt ez a film inspirálta tettére.
• Nagy híve, propagátora a filmfelújításoknak és az európai filmek tengerentúli forgalmazásának.
• Filmes életére a hűség jellemző: nagyon sokat dolgozik Harvey Keitelel és Robert de Niroval, utóbbival nyolc filmet készített, és civilben jó barátok.
• Magánéletére már más igaz: jelenleg ötödik házasságában él. A harmadikat Isabelle Rosellinivel töltötte.
• Scorsese ellenmondásos viszonyban van az Oscar-díjjal: 16 színésze jutott el a jelölésig, ami jelzi rendezői képességeit, ugyanakkor őt magát négyszer jelölték, és egyszer sem kapta meg a kis szobrot – eddig.
• Érdekes, hogy Paul Newman 11-szer volt nominált, de csak egyszer nyerte el az Oscart, 1986-ban, pont a Scorsese által rendezett A Pénz színéért.
|